„Koper włoski ma w sobie łagodne ciepło, zaś z natury nie jest ani suchy, ani zimny. Spożywany na surowo nie zaszkodzi. Niezależnie od tego, w jaki sposób jest jedzony, rozwesela człowieka, zapewnia mu łagodne ciepło, dobry pot i dobre trawienie. Jego nasiona również mają ciepłą naturę, zaś dodawane w lekarstwach do innych ziół są korzystne dla ludzkiego zdrowia”
Physica, św. Hildegarda z Bingen
Koper włoski (Foeniculum vulgare), zwany też fenkułem, znajduje się wśród trzech stuprocentowo przyswajalnych i bezpiecznych produktów, które wyróżniła w swojej diecie św. Hildegarda z Bingen. Prozdrowotne właściwości kopru włoskiego zachowują się w każdej jego formie – nawet surowej. Dawniej ta wyjątkowa roślina gościła we wszystkich domowych apteczkach, ze względu na swoje lecznicze działanie. Dziś często o niej zapominamy, a przecież koper włoski to remedium na wiele dolegliwości. Warto więc przypomnieć sobie o zaletach tej rośliny – nieocenionej w medycynie św. Hildegardy.
Właściwości kopru włoskiego
Włączenie do swojej diety kopru włoskiego może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Jakie działanie wykazuje to zioło?
- Pobudza ruch nabłonka rzęskowego, dzięki czemu ma działanie wykrztuśne.
- Pobudza trawienie i perystaltykę jelit, dzięki zmniejszeniu napięcia mięśni gładkich przewodu pokarmowego.
- Ma działanie wiatropędne, dlatego zmniejsza nieprzyjemne objawy występujące przy wzdęciach.
- U kobiet karmiących piersią lekko pobudza laktację.
- Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
- Zwiększa wydzielanie żółci.
- Wykazuje delikatne działanie przeciwzapalne.
Na jakie dolegliwości warto stosować koper włoski?
Problemy trawienne
Koper włoski to roślina, która w ziołolecznictwie szczególnie polecana jest w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Redukuje skurcze i bóle, ułatwia trawienie ze względu na pobudzanie do wydzielania soków żołądkowych, trzustkowych czy jelitowych. Może być stosowany w zaburzeniach trawienia, refluksie żołądkowo-jelitowych, stanach skurczowych żołądka i jelit.
Sposób na kolki u dzieci
Koper włoski to naturalny sposób na łagodzenie bolesnych kolek jelitowych u dzieci. Stosowany jest w formie herbatek, drażetek, syropów czy soków. Napar z kopru włoskiego to znane od lat remedium na problemy trawienne u maluchów.
Przeziębienie
Koper włoski wspomaga nasz organizm także w przypadku przeziębienia i grypy. Znakomicie przeciwdziała na katar oraz pomaga wykrztusić zalegającą wydzielinę. W medycynie św. Hildegardy jest to środek, który pomaga nam się oczyścić. Napar z kopru włoskiego będzie zatem pełnił funkcję profilaktyczną przed różnego rodzaju infekcjami.
Produkty z koprem włoskim
Fenkuł to roślina, której prozdrowotne właściwości zostały szczególnie wyróżnione przez św. Hildegardę. Dzięki najnowszym badaniom odkrywamy wciąż nowe atrybuty kopru włoskiego i poszerzamy wiedzę na jego temat. Warto więc włączyć produkty oparte na tej roślinie do swojej diety. Na rynku dostępne są olejki eteryczne, herbaty, granulaty, kropelki czy drażetki na bazie kopru włoskiego. Jeśli zdrowy tryb życia, w zgodzie ze sobą i naturą, jest dla Ciebie ważny, koniecznie zajrzyj na stronę ogrodyhildegardy.pl, by odkryć produkty inspirowane recepturami św. Hildegardy z Bingen.