Św. Hildegarda w walce z depresją
Jak uporać się ze smutkiem, przegonić jesienną chandrę, odzyskać pełnię życia w radości?
W Niedzielę nie pracuj!
Jak uporać się ze smutkiem, przegonić jesienną chandrę, odzyskać pełnię życia w radości?
Kolejny post z serii #żegnajsmutku, tym razem Onyks w roli głównej. Ten czarny kamień kojarzy mi się z żałobą i zupełnie nie rozumiem dlaczego wpatrywanie się w niego sprawia, że zapominamy o smutku?
Bluszczyk kurdybanek to niezwykłe zioło i kolejny bohater serii #żegnajsmutku. Czyż to nie piękna nazwa? Piękna nazwa i piękna roślina, choć drobniutka ma w sobie ogromną moc.
Chalcedon czyli błękitny agat to niezwykły kamień, który ma równie niezwykłe właściwości.
Aby zachować i przywrócić zdrowie, wykorzystaj moc naturalnych leków i ziół & energia znajdująca się w czterech żywiołach: ogniu, powietrzu, wodzie i ziemi może uzdrowić twoje ciało i duszę.
Średniowieczna zakonnica, mistyczka, uzdrowicielka i zwolenniczka diety orkiszowej św. Hildegarda pozostawiła po sobie ogrom wiedzy, z której korzystamy do dziś. Wśród poważnych obowiązków, takich jak prowadzenie własnego zakonu czy doradzanie rodzinom królewskim, piekła też ciasteczka. Na jakie dolegliwości je polecała i jak zrobić słynne orkiszowe ciasteczka radości?
Święta Hildegarda z Bingen w swoim dziele "Physica" poświeciła też miejsce dyptamowi (łac. Dictamnus albus). Podkreślała zdrowotne działanie tej rośliny, którą szczególnie polecała dla osób cierpiących na problemy z sercem. Mniszka zwracała też uwagę na pomocnicze działanie dyptamu w przypadku leczenia kamieni nerkowych i żółciowych. Zalecała: „ów chory powinien rozdrobnić dyptam, a proszek ten często jeść z pszennym chlebem, dzięki czemu zahamuje wzrost kamienia”.
Orkisz to podstawa diety św. Hildegardy z Bingen. Mistyczka upatrywała w nim źródła naszych sił witalnych i polecała to zboże jako bazę naszej codziennej diety. Czym wyróżnia się orkisz oraz zrobione z niego produkty spożywcze?