„Hizop jest z natury suchy, umiarkowanie ciepły i ma dużą siłę działania, dzięki czemu nie oprze się mu nawet bryła skalna, która znajduje się tam, gdzie wysiewa się to ziele. Często spożywany przepędza chore i zgniłe piany soków, to znaczy zbiera z nich pianę (czyli oczyszcza je), podobnie jak żar w garnku sprawia, że zaczyna podnosić się [piana]”
Physica, św. Hildegarda z Bingen, wydawnictwo Polskie Centrum Św. Hildegardy
Hyzop lekarski (Hysoppus officinalis L.) zwany inaczej hizopem, józefkiem czy izapem lekarskim, to nieduży półkrzew (dorasta do ok. 30 cm), który od dawna wykorzystywany jest w ziołolecznictwie. Jego właściwości znane są już od czasów starożytnych, kiedy to Hipokrates uznał go za lek wykrztuśny i oczyszczający. Chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o jego właściwościach?
Hyzop – działanie lecznicze
Hyzop zawiera w sobie olejki eteryczne, garbniki, sole mineralne i antyoksydanty. W dzisiejszej medycynie naturalnej wykorzystuje się najczęściej naziemną część tej rośliny, czyli ścinane w początkowej fazie kwitnienia ziele hyzopu, ale możliwe jest stosowanie także samych liści, kwiatów czy łodyg.
Hyzop lekarski wykazuje właściwości rozkurczowe, wykrztuśne, przeciwkaszlowe czy wiatropędne, tonizujące i uspokajające. Na jakie dolegliwości można stosować ziele hyzopu?
Przeziębienie i infekcje
Działanie wykrztuśne pomaga usunąć zalegającą wydzielinę, dlatego hyzop lekarski sprawdzi się podczas grupy, przeziębienia, infekcji czy zapalenia płuc i oskrzeli. Hyzop lekarski łagodzi schodzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, a dodatkowo wzmacnia układ odpornościowy.
Reumatyzm
Ziele hyzopu to remedium na bóle reumatyczne i artretyczne. Świetnie radzi sobie z łagodzeniem bólu w przypadku kontuzji i urazów.
Usprawnienie trawienia
Dzięki pobudzeniu wydzielania soków żołądkowych i perystaltyki jelit, hyzop zaradzi na wiele problemów natury gastrycznej. Działa rozkurczowo, pomaga w przypadku niestrawności oraz korzystnie wpływa na flotę jelitową.
Na uspokojenie
Hyzop obniża ciśnienie krwi, dlatego działa też uspokajająco, dzięki czemu pomaga łagodzić nerwobóle i napięcia.
Zastosowanie hyzopu lekarskiego
To mało popularne ziele z reguły stosuje się ze względu na jego właściwości lecznicze, pomijając aspekt kulinarny. Smak i aromat hyzopu wykorzystywany jest głównie w kuchni francuskiej i śródziemnomorskiej, ale ze względu na wartości odżywcze, warto dodać go także do swojej diety.
Hyzop ma charakterystyczny gorzko-cierpki smak i silny, balsamiczno-korzenny aromat, dlatego do potraw należy dodawać niewielką ilość tej przyprawy. Świetnie sprawdzi się do dań ciężkostrawnych, ale także będzie współgrał z nabiałem, mięsem, rybami, sałatkami czy ziemniakami w różnej postaci. W połączeniu z innymi przyprawami doda ciekawego smaku ziołowym masełkom czy nalewkom domowej roboty. Hyzop ma ogromny potencjał, można go wykorzystać do wielu dań i przetworów, dlatego warto wypróbować go w swojej kuchni.
Przyrządzenie naparu z hyzopu
Najprostszym sposobem, by wprowadzić ziele hyzopu do swojej diety, jest przyrządzenie naparu. Niewielką ilość suszu (1-2 łyżeczki) należy zalać gorącą wodą i zostawić do zaparzenia na 10-15 minut. Pół szklanki naparu z hyzopu trzeba pić trzy razy dziennie po posiłku. Po wystudzeniu można stosować go także do płukania gardła i dziąseł.